Предавање Милана Радовановића о пропаганди против Србије у Великом рату одржано 2. децембра 2021.

Удружење Пријатељи српске културе приредило је још једно занимљиво предавање у четвртак, 2. децембра 2021. на Машинском факултету у Београду. Предавач проф. др Милан Радовановић говорио је о теми „Пропагандни рат против Србије“, уз видео презентацију. Милан Радовановић је машински инжењер, колекционар, писац, некадашњи декан Машинског факултета у Београду, чији је научни и стручни рад веома плодан, признат у земљи и иностранству. Уз то, он је познати филателиста који је добар део свога живота посветио прикупљању дописница, разгледница, писама и других докумената везаних за период Првог светског рата 1914–1918. Сва та драгоцена архива остала би скривена од јавности да он није великом трудом успео да до сада објави девет монографија под заједничким називом „Неми сведоци“. Сав видео материјал који је представљен на овој промоцији објављен је у најновијој књизи „Велики (пропагандни) рат: 1914–1918“, други део. То је подухват достојан похвала, поготово ако се има у виду да је велики део садржаја до сада непознат и необјављиван, као и да је то ратно време приказано из необичног угла – поште, њене улоге и значаја у таквим догађајима, посебно у пропагандном рату супарничких страна.

Предавање проф. Радовановића било је праћено живом дискусијом везаном за тему пропаганде, посебно против Срба и Србије и то не само у Великом рату, већ и касније током 20. века све до нашег времена.

Поменимо и то да аутор не посустаје и да је у току припрема за штампање треће књиге на ову тему. Цитирајмо, на крају, речи проф. Радовановића из интервјуа објављеног на сајту Машинског факултета: „Човек је по природи знатижељан. Знатижеља подстиче изазове, а они захтевају рад и доказивање да оно што радите има сврху и доприноси општем добру. У том смислу, испуњен живот је стално преиспитивање и померање властитих граница“. На неки начин, ове речи сведоче о опредељењима и поставкама којима се руководи и наше удружење Пријатељи српске културе.

Фотографије приложене у галерији снимили су Милан Драгић и Рајко Кушинић.