Обележено пет година постојања удружења

Удружење Пријатељи српске културе је на достојан начин у четвртак 30. јуна од 18 до 20 часова у Музичкој школи Јосип Славенски обележило петогодишњицу постојања.

Оснивач и председник Управног одбора др Душан Ристић је поздравио присутне и у кратким цртама се осврнуо на пет протеклих година, од којих су прва и последња биле најживље. На почетку је то била Музичка секција, везана за виолину Николе Васића и неколико успешних концерата, а последњу годину је обележио рад секције Древна историја Срба са значајним и актуелним предавањима из ове области.

Потом је архитекта Мирјана А. Ристић говорила о животу и раду Николе Васића, чија је виолина била инспирација за замисао о оснивању удружења. При томе је користила и драгоцена сећања која се негују у њеној породици на знаменитог претка, из чијег занимљивог и плодног живота бележимо само неколико података. Никола Васић је рођен у Зворнику 1891, а умро 1971. у Балтимору, САД. После учења заната у Новом Саду, потом усавршавања у Чешкој, Немачкој, Русији, долази у Америку где отвара своју радњу и постаје познати градитељ виолина. На његовим инструментима свирали су чувени виолинисти: Миша Елман, Фриц Крајслер, Јаша Хајфец и други. Музичке енциклопедије бележе да је укупно направио око 350 инструмената у различитим степенима квалитета, а бавио се и репарацијом инструмената. Једну његову виолину купио је др Душан Ристић на аукцији и на њој тренутно свира Милица Ковачевић, која се усавршава у Немачкој.

Поводом предаје портрета Јозефа Сука Факултету музичке уметности, наша позната виолончелисткиња Сандра Белић је у кратким цртама приказала утицај чешке музике на српску, почев од Јозефа Шлезингера, преко композитора и диригента Роберта Толингера, многих чешких музичара који су живели и радили у Краљевини Југославији. Наши музичари су одлазили у Праг, почев од Љубице Марић, па је и Михаило Вукдраговић био чешки ђак. Везе су биле живе и активне и у новој Југославији, па бележимо да су се у Прагу усавршавали диригенти Живојин Здравковић и Оскар Данон. „Ми смо захвални чешким музичарима који су уткали свој рад и знање у почетке српске музике и њен каснији историјат“, истакла је на крају Сандра Белић.

Душан Ристић је затим предао портрет познатог чешког композитора Јозефа Сука рађеног техником графике као поклон Пријатеља српске културе Факултету музичке уметности у Београду. Портрет је уручен Гордани Матијевић Недељковић, редовном професору овог факултета, која се топло захвалила. Посебна драж тог дела јесте својеручна Сукова посвета из 1929. године, на чешком, своме ученику, композитору, диригенту, Михајлу Вукдраговићу, дугогодишњем ректору Академије. Слику је у једној београдској старинарници купио виолиниста Воја Ковачевић и затим даровао ПСК са идејом да се поклони Факултету музичке уметности, што је поводом јубилеја овом приликом и учињено.

Печат нашем јунском окупљању дао је концертни део, посебно успешан и прожет врхунским извођењем познатих композиција. Прво су наступили виолончелисти Сандра Белић и Немања Станковић који су извели дело Јозефа Хајдна, Дует у Д за два виолончела, а после тога композицију Дејана Деспића Музичка недеља за два виолончела. Ово врхунско извођење награђено је великом аплаузом.

Потом су виолинисткиња Милица Ковачевић и пијаниста Уки Оваскаинена извели 2. Концерт за виолину и оркестар, 1. став, од Беле Бартока. Пре почетка музицирања Милица Ковачевић се захвалила удружењу на подршци речима да јој је виолина Николе Васића „растеретила бриге и омогућила даљи напредак и усавршавање у музици“.

Овим програмом и посебно његовим концертним делом успешно је обележено пет година рада удружења. Подсетимо се да је почетак ПСК везан за виолину Николе Васића, а и петогодишњица је пропраћена уз музицирање на њој. Захваљујемо се свима који су учествовали у припремама и реализацији обележавања јубилеја, уз наду да ће следеће окупљање у септембру бити масовније.